Stran 1 od 5 123 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 12 od 52

Tema: tomos starodobniki

Anonymous
    Guest
    Če sem prav razumel so za tebe vsi tej modeli po slikah enaki??....niti podrazno niso enaki...razlike so v okvirjih,mašinah,cilindrih(eni majo nastran fergazer)...no 15sl in 15slh sta si dokaj podobna...15slc ter 14 tlc imata skupen okvir...15tl pa ima okvir kot 15sl,vendar je spet razlika v mašinah,balanci,feltnah....skratka tejle modeli majo bol malo skupnega(različne luči,bobni,feltne,ročice...100 stvari ...vbistvu čisto različni modeli če smo natančni 8)

vigalna vrvica
    Guest

tomos starodobniki

lp,
    mene pa zanima v čem se mopedi 15sl,15slc,15slh, 15tl, 14tlc itd. sploh razlikujejo????mogoče v moči(KM) ?? če pogledam slike so popolnoma enaki!

vigalna vrvica
    Guest
    takoj sem šel šeenkrat pogledat slike pa sem videl da je razlika v cilindrih.drugače se pa druge razlike sploh ne opazijo.ogrodja in vse drugo je popolnoma enako.in čudno je zakaj se motor imenuje drugače zaradi neopazljive podrobnosti. teh mopedov je vsaj deset-15slc.............

skela
    Guest
    Citiraj Original objavljen od vžigalna vrvica
    takoj sem šel šeenkrat pogledat slike pa sem videl da je razlika v cilindrih.drugače se pa druge razlike sploh ne opazijo.ogrodja in vse drugo je popolnoma enako.in čudno je zakaj se motor imenuje drugače zaradi neopazljive podrobnosti. teh mopedov je vsaj deset-15slc.............
    Sory, še enkrat ba treba na delo in najti prave slike.
    15 tl - prednja luč je drugačna , mašina 4,2 KM

15 sl - stari okvir. prednja luč s ševcem ipd,mašina 6 KM

15 slh - h pomeni hippie,

15 slc - novi tip okvirja, iz cevi, samostojna kromirana zadnja strehca, luč brez števca itd

In kakor je že stari blisk napisal še 100 drugih stvari

vigalna vrvica
    Guest
    no, pa le vem nekaj novega.meni so se namreč na pogled zdeli vsi enaki

tomos15tl
    Guest
    1. Motorji označeni s številko 15 imajo 5 prestav, motorji označeni s številko 14 imajo 4 prestave(razen pri 14M).
    2. Motorji 15sport, 15touring, 14tl, 15tl, 15sl imajo okvir puchove zasnove.
    15sport in 15SL nimajo prisilnega hlajenja(15SL je naslednik 15sporta),
    15touring je predhodnik 15tl razlika je v tanku, ki je pri 15 touring kromernan, 15sport in 15sl imata manjše balance kot 15touring, 15tl in 14tl. 15sport, 15sl, 15tl in 14tl imajo 18colska kolesa. Glede na cilindre se razlikujejo tudi avspuhi. 15tl je v bistvu najslabša 15ka ima samo 5 prestavo, vse ostalo je enako kot pri 14tl.

15TL(če ga kdo vidi naj mi sporoči :x ):

3. 14TLC, je prvi motor z cevnim gštelom(črka C stoji za cevni), ima 4 prestave, prisilno hlajen cilinder, sedež je še enak kot pri 15sl,15tl...., sprednje vilce in luč ima enako kot 15sl, avspuh je enak kot pri 15tl samo da je pobarvan na črno, ima 16colska kolesa blatniki niso kromerani, prvi so prišli ven leta 1974.

4. 15 SLH, ima drugačen sedež in balanco(očitno), ima tudi enake ročke kot E90, zadja luč je enaka kot pri sprintih in nekaterih E90. Drugače je pa enak kot 15SL. Na tem linku so slike, ki povedo vse samo dobro je treba pogledat: http://starodobnik.net/sloforum/viewtopic.php?t=4932&postdays=0&postorder= asc&start=15
    5. 15 sprint ima cevni geštel, enak kot 14 tlc, ima 16 colska kolesa, oba blatnika sta kromerana, ima žmigavce, VDO števca, ima bing 18, ki je enak kot pri 15sl, sprednje vilce so marzzochi....saj poznate opremo.
    Zanimivo: 14 TLC in 15SE(sprint) nimata enakega geštela kot e90, 14tl, 14M!

6. 15SLC gešteli so pa takole letnika 1978 in 1979 imata enak geštel kot sprint, se pravi malo krajši, ostali letniki imajo enak geštel kot e90,..
    Letnika 1978 in 1979 imata tudi enako zadnjo luč kot sprint in tudi elektronski štrom, imata tudi enake ročke kot e90, do letnika 1983 so imeli SLC-ji tudi enak uplinjač kot 15SL, 15sprint,..Nato so pa dobili enak vplinjač kot je na BT-ju(slabši), to se vidi tudi po cilindrih, do letnika 83 imajo odtisnjeno številko 1, po tem letniku pa številko 2. Leta 85 so prišli iz Tomosa zadnji SLC-ji, ki so imeli žmigavce, enake kot jih ima BT, teh slc-jev je zelo malo in za te žmigavce sem prvič slišal pred kratkim je pa 100% original, ker mi je to zatrdil 1. lastnik, ki ima takšnega SLC-ja in pravi, da ga je osebno šel iskat v tovarno. SLC ima 17 colska kolesa, vilce so enake kot pri 15SL, zanje luči so bile po letu 80 Saturnus. Letnik 83 in kasnejši so imeli Teleoptikov števec, prejšnji pa VDO-jevega, zaradi tega se razlikujejo sprednje luči. SLC-ji z VDO-jevim števcem imajo na luči indikator za dolge luči(modra lučka), z teleoptikovim števcem tega nimajo ker je ta lučka vgrajena že v "armaturno". Avspuh je drugačen kot pri 15 sprint, 15SL,..

E90:

7. 14tl je letnik 79 nisem še videl drugega in ima 4 prestave prisilno zračno hlajen cilinder in enako zadnjo luč kot 15tl, apn4,... tevec je VDO
    8. 14M ima 5 prestav, zadnjo luč ima enako kot 15 slc(saturnus), števec je Teleoptikov. Ostalo je enako kot pri 14tl. Po pripovedovanjih naj bi nekateri 14M-i imeli žmigavce, tudi v bistri ga imajo z žmigavci.
    Razlik je še veliko, tako da najbrž nisem naštel vseh. Če sem se kje zmotil naj me kdo popravi!

lp

Anonymous
    Guest
    tomos15tl, poučen post. samo en popravek mam. ko si reku, da majo 15ke 5 prestav, 14 pa 4 (z izjemo 14M - mimogrede tega modela nisem našel v arhivu na http://www.tomos-dvokolesa.si/blank.asp?naslov=Arhiv%20vozil ). v arhivu sem našel svoj model 14TLS, ki pa naj bi mel 5 prestav (si mogoče mislil tega?).

Macgyver
    Guest
    Zelo zanimivo in pohvalno, da si se tako potrudil in napisal, bo marsikomu pomagalo pri ugotavljanju originalnosti. Kak poznavalec bi moral enako narediti še za dvo in trobrzince.lp

lada niva 1.6
    Guest
    Hm, čudovito!

Mene pa zanima kakšna je razlika me colibrijem 14v in 14vn.

skela
    Guest
    :-great

komunist
    Guest
    14TLS in M naj bi oba imela 5 prestav

tomos15tl
    Guest
    Citiraj Original objavljen od alfist83
    tomos15tl, poučen post. samo en popravek mam. ko si reku, da majo 15ke 5 prestav, 14 pa 4 (z izjemo 14M - mimogrede tega modela nisem našel v arhivu na http://www.tomos-dvokolesa.si/blank.asp?naslov=Arhiv%20vozil ). v arhivu sem našel svoj model 14TLS, ki pa naj bi mel 5 prestav (si mogoče mislil tega?).
    Ne, tega modela 14M ni v arhivu, vendar obstaja, lahko komunist poskenera navodila. Z 14TLS je pa tako imela naj bi 5 prestav, venar jih nimajo vse. Imela naj bi tudi kromeran tank in sprednjo strehco ampak sem 100%, da ima tvoj oboje pobarvano :wink:.

Informacije teme

Users Browsing this Thread

Trenutno je 1 uporabnikov, kateri pregledujejo to temo. (Članov: 0 - Gostov: 1)

Podobne teme

1. Sem nov med starodobniki!
    By Anonymous in forum Splošni pogovori
    Odgovori: 7
    Zadnji prispevek: 15th July 2010, 20:06
  2. "Vzhodnoevropski" starodobniki
    By 8AK in forum Splošni pogovori
    Odgovori: 3
    Zadnji prispevek: 2nd September 2009, 16:41
  3. ameriški starodobniki v slo
    By abajc3 in forum Splošni pogovori
    Odgovori: 6