Jump to content
  • Registracija
Jerneja Žagar

O kolesih Pretis

Recommended Posts

Lepo pozdravljeni, sem ponosna lastnica ženskega kolesa Pretis Vesna. Zame ima veliko sentimentalno vrednost, zato sem se odločila, da ga renoviram.

Veliko sem raziskovala na to temo, ker sem želela, kar največ izvedeti o zgodovini kolesa in posledično o znamki.

Licenco za ta model koles sta od koncerna Pretis NSU odkupila sarajevski Unis in češki Favorit. Kasneje sem izvedela, da je bila moja Vesna sestavljena na Češkem, ker ima številko odtisnjeno pod sedežem. Tista sestavljena v sarajevskem Unisu jo imajo spodaj, na okvirju pri gonilki. Pri pridobivanju podatkov sem se najprej obrnila tudi na podjetje Unis Sarajevo, ki še vedno izdeluje kolesa, vendar je žal bil ves arhiv med vojno uničen, tako da mi niso mogli pomagati. Je pa teh koles bilo menda ko listja in trave v Jugoslaviji, saj so bila domače proizvodnje. Prav s tega vidika, jih danes ni veliko ohranjenih, saj jih je veiko končalo na odpadih...

To temo sem odprla, ker bi rada izvedela še mnogo več o samih kolesih in znamki, morda se pa tudi zmenimo in organiziramo kakšno srečanje lastnikov Vesn.

Jerneja

Pa še moja Vesna prej in potem.

potem.jpg.e9eea549aab92d9c955a214d6a2414

prej.jpg.0d4a4aa02c590a5807de999f9b9dda1

Deli na drugih spletnih mestih

Ko govorimo o Pretisu pač ne gre mimo NSU-ja.

Malo branja v nemščini, kako je NSU prišel v Jugoslavijo:

http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-46173225.html

NSU je, kolikor mi je uspelo raziskati, prodal licence:

-Argentini

-Švedska, firma Svalan

-Jugoslavija, firma Pretis

-Češka, ostaja ime NSU, tudi NSU Grenzland in NSU Wehrsport, v kraju Neckarsulm, kjer so delali kolesa do 1963

Češka NSU stran:

http://www.historic-nsu.estranky.cz/

V bistvu je Pretis Vesna NSU 280 DamenFahrrad.

Načeloma moški modeli Vesne niso bili Touringi pač pa IDEALi - Touringe je proizvajal ljubljanski Rog! Značke imam jaz nove na zalogi, lastna izdelava vključujoč pozlato :P Ko že omenjate Novi sad - tam po meni znanih podatkih niso izdelovali koles pač pa kolesarske sedeže - Nomega.

Prve Vesne bi naj iz tovarne prišle nekje 62 leta, proizvodnja teh modelov pa naj bi se zaključila nekje 66, 67 leta. Zanimivo dejstvo je, da jih je večina črnih, zelo redko kje ujameš modro Vesno, še težje pa je najti moški par. Sam imam tri ženske pretis Vesne in zgolj enega Ideala

DSC00683.jpg.7cf1a3651a9f914f85cc90d8b6a

LP

Krt